Інститут миру і порозуміння провів круглий стіл: "Реінтеграція ветеранів АТО"

19 жовтня в конференц залі Європа Президент готелю Інститут миру і порозуміння разом з UNDP Ukraine / ПРООН в Україні провели круглий стіл "Реінтеграція ветеранів АТО: Застосування міжнародного досвіду в українському контексті"

Відкрили зустріч: Роман Коваль, Голова Правління ІМіП, Янтомас Хімстра, Регіональний директор ПР ООН Україна і Георгій Тука Заступник міністра Тимчасово окупованих територій та ВПО.

Георгій Тука під час вступного слова розповідає про власний досвід:

«Програма про яку зараз іде мова, вона, для мене особисто, надто болісна, бо я її знаю на досвіді мого власного сина. Після того, як він демобілізувався, дякуючи Богу, цілий, живий, здоровий, неушкоджений, але процес повернення до цивільного життя виявився для нашої родини дещо складнішим ніж ми сподівались. Нажаль, я можу констатувати, що попри всі декларації, які ви можете почути, або побачити в паперовому вигляді від будь-яких державних установ щодо повернення наших захисників до цивільного життя, я їх вважаю виключно декларативними і мало результативними. Я не хочу зараз вдаватись в аналіз тих причин які спонукають тих людей, які захищали вчора нас з вами вдаватись до асоціальних дій, причин, з моєї точки зору, дуже багато, вони різні, треба цим займатись фахівцям, нажаль, наскільки я розумію, таких фахівців у нас в державі ще немає, але якщо вони і є – їх обмаль, і їх рекомендації фактично залишаються без уваги з боку тих людей які можуть вирішувати ці проблеми на рівні держави. Я не думаю, що будь-які волонтерські організації, або громадські організації здатні вирішити цю проблему, справа в тому, що я нещодавно спілкувався з некваліфікованими психологами і вони надали приблизну, за їхніми розрахунками, цифру людей, які зазнали психологічних ушкоджень під час тих подій, які тривають на сході нашої Держави. За їх оцінками це від 10 до 20 мільйонів, практично половина нашого населення…»

 

 

Також відбулась презентація результатів досліджень щодо потреб ветеранів та колишніх комбатантів. (Ставрос Ставроу,Старший спеціаліст з соціального розвитку,Світовий Банк та Терез Свенссон, Спеціаліст з миру та розвитку, Офіс Координатор систем ООН). Член правління ІМіП, Альона Горова презентувала досвід регіональних партнерів проекту Роззброєння, Демобілізація та Реінтеграція в Україні (2 Крок) із застосування діалогів в громадах з метою сприяння реінтеграції ветеранів АТО.

 

 

 

 

Під час заходу було презентовано Практичний посібник до Інтегрованих стандартів роззброєння, демобілізації та реінтеграції (ІСРДР) (Андре Хуан Рукс, Директор Кріно Інтернешенал Консалтанси Груп /Krino International Consultancy Group/, Аналітик з захисту, експерт з питань гендерної рівності, управління конфліктами та миротворчості)

Посібник - це збірка комплексніих стандартів щодо роззброєння, демобілізації та реінтеграції (КСРДР) Організації Об’єднаних Націй (ООН) визначають напрями роботи за відповідним напрямом та слугують керівництвом для тих груп та осіб, які залучені до підготовки, імплементації та підтримки програм роззброєння, демобілізації та реінтеграції (РДР). КСРДР були розроблені для програм РДР, що мають місце в контексті збереження миру, але більшість рекомендацій можуть бути застосовані і до програм РДР, що відбуваються не тільки у цьому контексті.

 

 

 

КСРДР об’єднують знання, досвід та успішні практики щодо широкого спектру питань: від концепцій, політик та стратегій до планування і розроблення програм, управління ними, а також моніторингу й оцінки. Окреслюючи основи кожної фази РДР, КСРДР надає детальні рекомендації щодо низки ключових питань: інформування суспільства та комунікація, харчування та продовольча безпека, жінки та гендер, діти та молодь, здоров’я та ВІЛ/СНІД.

 

 

Оскільки КСРДР можуть бути детальними та складними для вивчення, цей Практичний посібник (ПП) має на меті допомогти користувачам працювати з документом КСРДР відповідно до власних потреб шляхом надання пояснень та висвітлення ключових рекомендацій за кожним змістовним модулем КСРДР.

 

 

Роман Коваль пояснює хто такий спеціаліст з реінтеграції:

«… Вони працюють з власниками бізнесу, переконуючи, що ця людина, ми з нею спілкувались, вона має наміри, вона готова, вона має досвід, у неї є навички, і його беруть на роботу. Але потім щось пішло не так, він цю роботу міг втратити, наприклад, щось сталося, вони (спеціалісти з реінтеграції ред..)  продовжують все одно, беруть його назад і шукають причини чуму ж це сталось, шукають, яка допомога потрібна, і далі працевлаштовують його на нове місце. І оце є проактивна робота фахівців з реінтеграції військових. Вона супроводжується: психосоціальною допомогою, супроводжується консультуванням, всім тим, що заважає, тобто, кожна ця людина стає особистим завданням фахівця…»

 

 

Наприкінці заходу Roman Koval провів фасилітовану дискусію щодо поточних ініціатив спрямованих на реінтеграцію ветеранів.

Олег Савчук, координатор з міжнародної діяльності Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції зауважив:

«…Я хотів би посилити меседж обох наших заступників Міністрів профільних до міжнародної спільноти, до ПРООН, керівників проектів, стосовно того, що запропоновані програми можуть бути ефективними вразі, якщо вони будуть передбачати створення системи. Нам бракує існуючої ефективної системи, всі використовують якісь програми від громади селища до міжнародної організації, але це відбувається безсистемно, на мій погляд, і зі свого досвіду те, що мені вдалося на цей час вивчити серед наших союзників, закордонних партнерів, в більшості це стосується західної Європи, Сполучених Штатів, вони успішно стали долати ключові проблеми ветеранів через створення системи і як приклад я можу навести громаду ветеранську міста Х’юстон, знаєте що це четверте по величенні місто США, яке шість років намагалось долати ці проблеми програмами окремими, доти, доки вони не дійшли до створення системи,  яка будувалась на державно-провладних засадах. Не може Держава самостійно вирішувати ці питання без громади…»

 

 

Федорович Наталія Володимирівна - заступник Міністра соціальної політики України розповіла про роботу міністерства в ключі реібілітації військових:

«…Дякую, Вам за ці дослідження, мені було дуже цікаво почути аналіз зроблений Пані Терезою та Паном Стаурусом, дякую безмежно. Найперше, що робить Держава, кілька слів, буквально сьогодні зранку, ми з присутніми тут колегами з державної служби у справах ветеранів, учасників АТО, мали розмову з приводу проблем пов’язаних з дуже дивною ситуацією: перша тема – санаторно-курортне лікування учасників АТО, як не парадоксально, кошти які виділяються з державного бюджету на цю ціль освоюються на місцях недостатньо і зараз це для нас, в цьому напрямку, одне з ключових завдань, щоби при потребі, а ми переконані, що всі 316 тисяч учасників АТО потребують отримання послуг санаторно-курортного оздоровлення. Я хочу сказати про те, що цього року ми запропонували абсолютно інший механізм до проведення його прийнятою постановою Кабінетом Міністрів, передбачено, що учасник АТО самостійно обирає санаторно-курортний заклад куди він хоче поїхати на оздоровлення. Підписується тристороння угода між управлінням соціального захисту, який є розпорядником коштів, самим атомником, який вибирає заклад і закладом відповідно …»

 

 

Ознайомитися з практичним посібником до Інтегрованих стандартів роззброєння, демобілізації та реінтеграції (ІСРДР) можна тут.

А також із рекомендаціями розробленими Інститутом миру і порозуміння тут.

 

 

comments powered by Disqus