Мистецтво діалогу

Усі звикли сприймати конфлікт як негативне явище, що призводить до завершення стосунків та тотального непорозуміння сторін. Однак мало хто замислюється над тим, що конфлікт є невід’ємною частиною еволюції людських взаємин. У суперечці народжується істина, однак головне – знайти цю істину з мінімальними втратами.

Відновні практики, з якими працює команда організації “Інститут миру та порозуміння”, стали інноваційним для України: чи не вперше люди почули про можливість вирішення конфліктів мирним шляхом, шанс самостійно взяти участь у його вирішенні та самостійно визначити долю його розв’язання, можливість почути один одного та виправити завдану шкоду.

З того часу медіація почала активно розвиватися в Україні, однак варто розуміти, що  це лише одна із технік відновних практик, а сам підхід є комплексним та включає в себе багато складових: цінності, принципи та інструменти.

Все це складає підхід, орієнтований не лише на вирішення конфліктів, а і наснаження людей, дотримання інтересів усіх сторін та навчання кожного практикам мирного вирішення суперечок.

В залежності від сфери застосування, підхід отримав низку назв:

  • у вирішенні конфліктів – співробітницький підхід: передбачає принцип самовизначення сторін і повагу до свободи і людської гідності;
  • в розв’язанні кримінальних ситуацій  – це відновний підхід, що визнає за правопорушником, потерпілим та громадою право самостійно обговорювати наслідки злочину і домовлятися про шляхи виправлення завданої шкоди та запобігання подібних ситуацій в майбутньому;
  • в навчальному процесі – це підхід залученого навчання, який передбачає врахування власного досвіду учасників навчального процесу, критичне мислення і рефлексію та планування практичних дій щодо застосування набутих знань та навичок на практиці;
  • в проектах з розвитку – це підхід, заснований на правах людини, оскільки так само ґрунтується на принципах максимального залучення цільової аудиторії/набувачів послуг, поваги до їх прав і свобод, підвищення їхнього потенціалу та відповідальності державної влади або носіїв обов’язків.

Підхід допомагає практикам збагнути, Що саме вони мають знати та вміти, Як це робити і Чому, а також Ким має бути той, хто допомагатиме людям віднайти втрачене порозуміння та мир, які цінності та ідеї він має сповідувати.

Ми допомагаємо людям відновити діалог, подолати проблеми та віднайти ту істину, яка, найчастіше, спільна у всіх сторін конфлікту. І якщо розглядати конфлікт як особистісний розвиток та розвиток взаємин між людьми, ми допомагаємо розвиватися гармонійно та ефективно.